YoWindow.com Forecast by yr.no
Wrocław, Wrotzlove, Wroclove - fly city.
Blog > Komentarze do wpisu

Wrocławianie: RAFAŁ WOJACZEK. Sztuka na Szewskiej

 

RAFAŁ WOJACZEK, jeden z najbardziej interesujących poetów polskich, tak samo jak większość wrocławian nie urodził się we Wrocławiu, ale tu znalazł swoje miejsce na Ziemi, tu tworzył i tu zmarł. Tragicznie. Tutaj został też pochowany.

Był autorem raptem czterech tomików wierszy, dwa wydał za życia (Sezon i Inna bajka), dwa zostały wydane pośmiertnie (Nie skończona krucjata i Którego nie było), ale jego poezja do dzisiaj żyje bardzo intensywnie dla coraz nowych pokoleń Polaków. Dla wielu ludzi, zwłaszcza twórczych, poszukujących, wojaczkowa poezja stanowi niejako manifest młodych, zagubionych, niepokornych. 

Był podejrzewany o schizofrenię rozpoznaną przez lekarzy psychiatrów, był alkoholikiem miewającym stany tzw. białych myszek, czyli niekontrolowanych chwil w zachowaniu. Skończył tragicznie połykając leki w ilości gwarantującej zejście z tego przyciężkiego dla niego życia. Miał 26 lat. 

Wojaczek kojarzony z Wrocławiem tutaj tworzył, więc naturalną koleją rzeczy, tutaj jego twórczość jest ciągle przywoływana. Ostatnio na ul. Szewskiej, która od kilku lat stanowi plenerową scenę dla sztuki i kultury, pojawiła się poezja Rafała Wojaczka pokazana dosłownie na ulicy. Tak jak widać poniżej.

 

Rafał Wojaczek

 

Rafał Wojaczek

 

Rafał Wojaczek

 

Rafał Wojaczek

 

Rafał Wojaczek

 

Rafał Wojaczek

 

Rafał Wojaczek

 

Rafał Wojaczek

Grób Rafała Wojaczka na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu 

 

niedziela, 29 kwietnia 2012, wizjer49

Polecane wpisy